Nie da się ukryć, że kupno mieszkania to poważny krok w życiu każdego człowieka. Wiele osób nie wie do końca z jakimi formalnościami musi się zmierzyć, dlatego krążą im po głowie myśli w stylu: kupiłem mieszkanie co dalej. Jeżeli należysz do tego grona, koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem, gdzie podpowiadamy, co należy zrobić po zakupie mieszkania.

Kupno mieszkania to krok w dorosłość i nowe życie. Wiąże się często z kredytem, który późniejszy właściciel spłaca przez wiele lat. Ale kupno mieszkania to także przeprowadzka oraz zmiana dotychczasowego miejsca zamieszkania. 

Nowa sytuacja sprawia, że każdy, kto podejmie się wyzwania kupna mieszkania, powinien dobrze się do tego zadania przygotować. Tylko zadbanie o wszystkie procedury to gwarancja tego, że w przyszłości nie pojawią się żadne problemy. Zastanawiasz się, co powinieneś wiedzieć przed kupnem mieszkania oraz jakie dokumenty będą Ci potrzebne przed podpisaniem umowy? Czy podpisanie umowy u notariusza to jedyna formalność? W głowie rodzi się wiele pytań. Na niektóre z nich postaramy się dzisiaj odpowiedzieć.

Różnica między rynkiem pierwotnym a wtórnym

Przyglądając się rynkowi budownictwa mieszkaniowego, nie sposób nie zauważyć, że inwestycje deweloperskie powstają w bardzo szybkim tempie i w wielu miejscach. Czy jednak jest to najlepsze rozwiązanie dla potencjalnego kupca? Okazuje się, że wiele osób szuka mieszkań z drugiej ręki, czyli z tzw. rynku wtórnego, ponieważ są one zazwyczaj tańsze i co ważne — mają lepszą lokalizację, niż nowo powstałe budynki. Co więcej, decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego, jeśli nie wymaga ono remontu, możesz od razu się wprowadzić. Na mieszkania z rynku pierwotnego przeważnie trzeba czekać, a co gorsza — trzeba je także wykończyć i urządzić. Wiele osób nie ma do tego głowy i talentu.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na kupno mieszkania od dewelopera, umowę będziesz podpisywał z nim. Wiąże się to z aktem notarialnym, który przeniesie własność lokalu z dewelopera na Ciebie, czyli nowego właściciela. Jeżeli kupujesz mieszkanie z rynku wtórego, wówczas podpisujesz umowę kupna-sprzedaży (tutaj także wymagany jest akt notarialny) z dotychczasowym właścicielem lokalu.